Dansk Vinfestival
Dansk vin i glasset – mød producenterne bag
Hvad sker der med vin, når druerne vokser tæt på havet, under lange, lyse sommerdage og i et køligt nordisk klima?
Dansk vin er i rivende udvikling. Nye producenter, spændende druesorter og et særligt nordisk terroir er med til at forme en vinkultur, der både overrasker og udfordrer vores forestillinger om, hvor god vin kommer fra.
Den 7. november inviterer FAR og Fabula til en eftermiddag i den danske vins tegn, når en række vinproducenter fra forskellige dele af landet samles til en festival med vin, mad og menneskene bag flaskerne.
Få et glas i hånden, smag dig rundt mellem producenterne, og hør historierne om markerne, druerne og håndværket. Mød dem, der dyrker vinen, bliv klogere på deres arbejde, og oplev, hvordan det danske klima sætter sit helt eget præg på det, vi får i glasset.
Undervejs serverer FAR mad og snacks med udgangspunkt i sæsonens råvarer, mens vinbaren holder åben hele dagen og giver rig mulighed for at lade oplevelsen fortsætte.
Festivalen er for alle, der holder af god vin og god mad – uanset om du allerede har kastet din kærlighed på dansk vin, eller du er nysgerrig på at opdage, hvad der spirer frem i de danske vinmarker.
Hvor og hvornår?
-
november 2026 · Fabula, Valby
-
Kl. 12.00–15.00: For branchefolk
-
Kl. 16.00–19.00: Åbent for alle
-
Vinbaren er åben kl. 12.00–22.00
Billet: 150 kr.
Billetten giver adgang til tre timers vinfestival med smagninger hos alle deltagende vinproducenter.
