COPENHAGEN COOKING

21. - 30. AUGUST 2026

Efter et brag af en festival i 2025 er vi nu klar til endnu en sensommer fyldt med smagsoplevelser. I 2026 bygger vi videre på alt det, vi elsker ved Copenhagen Cooking – men giver også plads til nye idéer, formater og overraskelser, der løfter madfestivalen til nye højder.

Traditionen tro hylder vi en særlig råvare – og vi glæder os til snart at løfte sløret for årets hovednavn. Samtidig kan vi love, at endnu en venskabsregion gæster København med nye smage og spændende møder mellem køkkener og kulturer.

Med Morgendagens Madtalenter sætter vi endnu engang fokus på fremtidens kokke og madentreprenører – og giver dem chancen for at være restauratører for en dag.

Vi er allerede i fuld gang med at sammensætte sommerens smagfulde program – vil du være vært for et arrangement? Læs mere her og bliv en del af sommerens store madfest!

Nyt fra Copenhagen Cooking

Mød løglegende #8: Simon Krüger

Sommeren lakker mod enden, og efteråret står for døren. Hvad er en bedre måde at byde den velkommen på end med en ny, varmende ret – hvor løget spiller hovedrollen? I denne måned kan du møde Simon Krüger, en sand løglegende med rødder i det sønderjyske, som har udviklet en ret med smage fra både nær og fjern: Løg med franske linser, sønderjyske pølser og koreansk chili.

Læs mere →
Mød løglegende #7: Eva Hurtigkarl

I denne måned kan du nyde en lækker opskrift på pissaladière fra kogebogsforfatter og kok hos Ganni, Eva Hurtigkarl. Eva mener, at næsten alle gode retter starter med løg.

Læs mere →
Grillede nye løg med løg blanquette, syltet hyldeblomst og urtesalat

Denne måned deler Josefine Gwinner sin opskrift på en sommerlig ret, der hylder årets hovednavn: grillede nye løg med løgblanquette, syltet hyldeblomst og frisk urtesalat – perfekt til lune aftener på terrassen.

Læs mere →
Mød løglegende #5: Jean Michel Deleuran

Kokken, kogebogsforfatteren og manden bag Rørt – Jean Michel Deleuran – er kendt for at tage det klassiske smørrebrød til helt nye højder. Hos Rørt bryder de med traditionen og skaber rustikke, uformelle kreationer, der er skabt til at blive nydt i godt selskab – med fokus på at skabe overraskende og dejlige smagoplevelser.

Læs mere →
Mød løglegende #4: Mathias Silberbauer

Denne måneds løglegende er kokken Mathias Silberbauer. Mathias ejer og er køkkenchef på Silberbauers Bistro på Nørrebro – en perle, hvor fransk mad serveres med kærlighed og præcision.

Læs mere →
Mød løglegende #3: Ariel Calabrese

Mød manden bag den anerkendte vinbar og restaurant Arnfelt på Østerbro, og kast dig ud i hans lækre, smagfulde opskrift, hvor løget er hovedingrediensen.

Læs mere →