Debat: Oksekød med omtanke - Når mad handler om mere end klima
Mindre, men bedre – hvorfor Region H stadig serverer oksekød
Region Hovedstaden har siden 2019 halveret sit oksekøds-indkøb af klimahensyn. Oksekød er stadig vigtigt i køkkenerne, som skal nære særligt syge og svækkede. For Region Hovedstaden handler det ikke kun om klima. Det handler også om dyrevelfærd, biodiversitet, sammenhængen i fødevaresystemet og god næring til patienter, pårørende og ansatte. Derfor har Region Hovedstaden lige lavet et nyt kødudbud i et forsøg på at påvirke fødevaresystemet til at producere mindre og bedre.
Kom og vær med til samtalen om de helt store tandhjul, som skubber til udviklingen i vores fødevaresystem. Hvordan visioner om at gøre det bedre og klogere, skal ende som nærende og lækker mad til mennesker, som er er i samfundets varetægt.
Lær om udbud, kompromisser, sammenhængen mellem visioner og praktisk madlavning og hvor vigtigt det er at der er dialog mellem landmand, grossist, politiker og køkkenchefen.
Okse på dagsordnen er støttet af Kvægafgiftsfonden
